fbpx
Close
44-240 Żory  Boczna 6
602 712 497 zapart.agnieszka@gmail.com
Dobra Relacja i obrazkoterapia
Tekst Małgosi Musiał o radzeniu sobie z trudnymi zachowaniami dzieci.

Kiedy dorośli stają wobec jakiegoś trudnego zachowania dziecka, pierwszym i najczęstszym działaniem jest szukanie pomysłu, jak to zachowanie zmienić.
Jak sprawić, by dziecko coś zrobiło lub przestało coś robić.
Tymczasem te zachowania nie biorą się znikąd. Wszystkie wypływają z konkretnych potrzeb – i dopiero odnalezienie tej potrzeby daje fundament do szukania rozwiązań.
Inaczej możemy doświadczać frustracji i zniechęcenia, próbując nakłonić dziecko do posprzątania pokoju, odrobienia lekcji, założenia ciepłej kurtki czy jakiegokolwiek innego działania.
Co to znaczy “szukać potrzeby”?


Po pierwsze: zatrzymać się na chwilę, by zajrzeć pod powierzchnię. Dlaczego moje dziecko robi to, co robi?
Chce decydować samo o sobie? Chce czuć się ważne? Potrzebuje uwagi? Pragnie wyrazić swoje zdanie?
Co kryje się pod tym zachowaniem?
Zachowania nie pojawiają się “bo tak”. Kiedy dziecko nie chce posprzątać, to nie dlatego, że “mu się nie chce”, tylko może dlatego, że potrzebuje odpocząć, a może wybrało sobie jakiś inny cel, inne działanie w tej chwili – i to tym chce się teraz zajmować.
Po drugie: dać dziecku znać, że tę potrzebę widzimy. Bywa, że wiemy, skąd zachowanie wypływa, a i tak biegniemy dalej, ku rozwiązaniom. To może budzić opór dziecka, które chce być zauważone z tym, co dla niego ważne; “podkręca” więc swoje zachowanie, licząc, że w ten sposób dotrze do rodzica ze swoją potrzebą. Niestety, to działa zazwyczaj jak dolewanie oliwy do ognia: dziecko reaguje mocniej, więc i rodzic mówi głośniej, staje się bardziej stanowczy, zatem dziecko reaguje mocniej… Błędne koło.


Zamiast tego szaleńczego tańca, warto na chwilę zwolnić i nazwać to, czego dziecko nie nazywa.
– Chciałaś sama zdecydować, co będziesz teraz robić?
– Denerwujesz się, bo ja chcę, żebyś się mył, a ty wolisz budować?
– Ale jesteś rozwścieczona, chyba masz ochotę bić, pluć i drapać, co?


Dopiero z takim fundamentem jesteśmy gotowi, by ruszyć dalej, budować rozwiązania, szukać strategii, dawać wsparcie ukierunkowane dokładnie na to, czego w danej chwili potrzeba dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com