Co Ty z tym zrobisz?

Co zrobisz z tym, co z Tobą zrobiono?

No właśnie, co Ty z tym zrobisz? Chcesz wiedzieć, co ja zrobiłam? 

Gdybym dziś była dzieckiem, pewnie zdiagnozowano by u mnie ADHD. Ogromna nadpobudliwość psychoruchowa miała swoje źródło nie tylko w genach, ale też wielu innych rzeczach, które przerastały mnie w tamtym czasie. W szkole wysiedzenie spokojnie na lekcjach graniczyło z cudem. Przyszedł moment, że wzięłam do ręki długopis i zaczęłam rysować komiksy. Wkrótce ostatnie strony wszystkich szkolnych zeszytów opowiadały o niesamowitych przygodach Kreseczki. I tak było przez całą podstawówkę. W liceum i na studiach mniej rysowałam, a więcej pisałam. 

Kreseczka wróciła do mnie w 2014 roku, gdy mój syn miał 1,5 roku, a ja bardzo szukałam jakiejś formy twórczego wyrazu, która pomagałaby mi porządkować myśli i emocje. Tak powstała Obrazkoterapia. 

Przez kolejne lata pomagała i Wam, i mnie poukładać sobie różne rzeczy. Rysowałam naprawdę mnóstwo, gdy mierzyłam się z depresją poporodową po narodzinach córki, a potem też z decyzją o rozwodzie i układaniem życia na nowo. 

Jak już zaczniesz, to trudniej przestać, ale trzeba to praktykować codziennie

Dziś mogę powiedzieć, że mi się udało. Mam za sobą długą i trudną drogę uczenia się miłości i szacunku do siebie. Uczyłam się tego przez lata pracy w czasie własnej psychoterapii, na szkoleniach zawodowych, jodze, warsztatach, a także czytając i słuchając wielu inspirujących ludzi. Ale przede wszystkim uczyłam się, wprowadzając to powoli i systematycznie do swojego życia osobistego i zawodowego. Na szczęście jest tak, że jak raz się zacznie, to nie ma już powrotu. Trzeba iść na przód.

Cały czas idę i wiem, że mam jeszcze sporo do zrobienia, bo o czymś zapominam, czegoś jeszcze nie umiem lub nie wiem, a życie stawia przecież ciągle nowe wyzwania! 

To wszystko jest procesem. Wiem już jednak, na co zwracać uwagę i jak to ćwiczyć. 

Dlatego właśnie stworzyłam zeszyt ćwiczeń “Miłość i szacunek się robi”, żebyś Ty też wiedział_a, co i jak możesz zmienić. 

Zrobiono z nami wiele rzeczy, bo każda_y miał jakichś rodziców czy opiekunów. Każda_y ma jakieś braki, jednak możemy działać!

Bo tu i teraz liczy się tylko to, co zrobisz!  Możesz zacząć od ćwiczeń z zeszytu “Miłość i szacunek się robi.”