fbpx
Close
44-240 Żory  Boczna 6
602 712 497 zapart.agnieszka@gmail.com
Zasada zachowania energii w relacjach
Pamiętasz jaka jest I zasada zachowania energii?

Odnosi się do tego, że energia w układzie izolowanym nie może zostać ani wytworzona, ani zniszczona. Mogą jednak zachodzić przemieny jednych form energii w inne. Jak to się ma do relacji? Człowiek jest istotą społeczną i trudno nazwać go układem izolowanym. Oznacza to w szczególności, że będąc zaangażowanym w relacje może tą energię albo zyskiwać albo tracić. Kiedy się nie dba o zasady zachowania energii w relacjach pojawia się nierównowaga. A jeśli stan trwa niezmiennie, to wyczerpanie energetyczne. Nie chodzi tylko o zmęczenie fizyczne czy senność. Przy takim wyczerpaniu pojawia się też cierpienie psychiczne – poczucie niedocenienia, niechęci, bezradności, złości czy smutku.

Jakie są zasady zachowania energii w relacjach?

Nie mniej ni więcej, jak na dwóch poniższych obrazkach.

zasada zachowania energii

I zasada odnosi się do sytuacji, gdy to my więcej dajemy w relacji bo taka jest nasza rola. Na przykład będąc rodzicem albo opiekunem kogoś niepełnosprawnego. Nie jesteśmy w stanie otrzymywać tyle ile wkładamy więc BARDZO ważne by dbać o ładowanie baterii.

 

zasada zachowania energii

II zasada zachowania energii zaś mówi o wymianie. W idealnej sytuacji i partnerskiej relacji z drugim człowiekiem zachowana jest równowaga. Oczywiście mówię to o dłuższym horyzoncie czasowym. Warto tego pilnować, ponieważ gros problemów w związkach czy przyjaźniach albo konfliktów ze współpracownikami wiąże się z tym, że ktoś wkłada za dużo, o ktoś za mało.

A w związku z nadchodzącym długim bożociałowym weekendem życzę Tobie naładowania baterii na maksa!! 

1 Komentarze

  • bateria Kuchenna Posted 3 czerwca 2021 09:10

    Doskonałe krótki artykuł. Artykuły, które
    mają znaczący i również pouczające treści internetowych są bardziej satysfakcjonujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com