fbpx
Close
44-240 Żory  Boczna 6
602 712 497 zapart.agnieszka@gmail.com
Krytyk wewnętrzny – jak sobie z nim radzić?

Wewnętrzny krytyk vs wewnętrzny opiekun?

Chcę Wam kogoś przedstawić i  nie, nie będzie to krytyk wewnętrzny. Tego typa najpewniej już niestety dobrze znacie. Nie trzeba go przedstawiać. Szczególnie jeśli ktoś walczy z ciągłym ocenianiem siebie, perfekcjonizmem czy poczuciem niezadowolenia.

Dziś chcę Wam przedstawić wewnętrznego opiekuna. To ta część naszej psychiki, która jest odpowiedzialna za troskę i  dbanie o nas. Opiekun pomoże nam złagodzić nasze wewnętrzne połajanki, aby to było możliwe trzeba go jednak najpierw poznać a potem wzmocnić.

wewnętrzny krytyk

Skąd się bierze opiekun i krytyk wewnętrzny?

Wewnętrzny krytyk i opiekun są odzwierciedleniem tego jak byliśmy traktowani, przez ważnych dorosłych w naszym życiu. Rodziców, opiekunów, nauczycieli, przewodników duchowych ale też szerzej, kulturę.
Jeśli w dzieci wsącza się jad w postaci przemocy fizycznej czy psychicznej – deprecjonowania, obrażania, poniżania, nie traktowania poważnie, ignorowania, czy stawiania nierealistycznych wymagań – nasz wewnętrzny krytyk rośnie w siłę.
Same_i zaczynamy być dla siebie takie_tacy, jak nas traktowano.
Im więcej zaś leje się miodu na nasze serce – troski, opieki, miłości i szacunku – tym mocniejszy wewnętrzny opiekun, a co za tym idzie, nasza umiejętność do zatroszczenia się o siebie czy swoje granice.
krytyk wewnętrzny

Wewnętrzny krytyk co z nim zrobić?

Kiedy mówi się o wewnętrznym krytyku, najczęściej pada zdanie, żeby się go pozbyć. Nie jest to możliwe tak, jak nie jesteśmy w stanie pozbyć się swoich wcześniejszych doświadczeń. Ale to co można zrobić, to zdecydowanie złagodzić jego działania, poprzez wzmocnienie wewnętrznego opiekuna.
Co to oznacza w praktyce?
Codzienne ćwiczenie się w trosce i dbaniu o siebie. Wszystkie dobre rzeczy, jakie robimy dla siebie, każde dobro jakie przyjmujemy od innych, wzmacniają tą część psychiki związaną z opieką nad sobą.
Jest takie powiedzenie w psychoterapii Gestalt zaczerpnięte od Sartr’a.
“Nie ważne co ze mną zrobiono, ważne co ja zrobię z tym, co ze mną zrobiono.”
Także warto codziennie uczyć się i ćwiczyć miłość do siebie, bo tylko praktyka czyni mistrza.
krytyk wewnętrzny

Co jeszcze można zrobić?

Chcąc wesprzeć Twoją praktykę, stworzyłam zeszyt ćwiczeń “Miłość i szacunek się robi”, który pomoże Ci wzmocnić wewnętrznego opiekuna. Dzięki niemu nauczysz się dbać i troszczyć o siebie bez lęku czy wyrzutów sumienia. Zeszyt do kupienia  TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com