fbpx
Close
44-240 Żory  Boczna 6
602 712 497 zapart.agnieszka@gmail.com
Kochaj to co niemożliwe
Kiedy jest się w procesie…

…psychoterapii, zmiany, rozwoju i pracy ze sobą już bardzo długo (w moim przypadku jest to już pół życia) można ulec złudzeniu, że wszystko jest możliwe. Każdą rzecz da się zmienić, przepracować, przeskoczyć by osiągnąć… no właśnie co? Jakiś nierealny ideał. To bardzo narcystyczne myślenie. Narcystyczne w tym sensie, że narcyz nie widzi siebie takim jakim jest ale takim jakim chciałby się widzieć. Narcyz nie jest sobą i ze sobą, tylko ze swoim wyobrażeniem o sobie.
To bardzo utrudnia radzenie sobie z problemami, gdy mam być jakaś a jakaś nie, bo tego wymaga ten wyśniony ideał. Utrudnia empatię dla siebie i szacunek. Bo jak mogę nie być taka a taka. Tym czasem jestem – tak o, zwyczajna – z wszystkimi ludzkimi wadami. Mam jakiś temperament, na który niewiele poradzę. Jakieś choroby, które ograniczają to co mogę. Jakieś doświadczenia życiowe, które mnie określają. 

Teoria zmiany o byciu sobą

W psychoterapii Gestalt mówi się o paradoksalnej teorii zmiany – klient przychodzi by być kimś innym niż jest, a odkrywa jak to jest być sobą.
Ja odkrywam codziennie jak to jest być sobą w codziennych życiowych wyzwaniach. To odkrywanie wiąże się też z widzeniem tego czego nie mogę, nie umiem i nigdy się nie nauczę. Widzeniem, że nie będę idealna. Wtedy byłabym niesobą. A chcę być sobą i kochać siebie taką jaką odkrywam codziennie.
A jak jest dla Ciebie? Masz jakiś ideał, który chcesz osiągnąć? Jak to się ma dla Ciebie do widzenia samej_ego siebie? Przyjmowania siebie z wszystkimi ograniczeniami? Podzielisz się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com