fbpx
Close
44-240 Żory  Boczna 6
602 712 497 zapart.agnieszka@gmail.com
Higiena psychiczna lekarstwem na panikę
Higiena psychiczna i wirusy
Nie jestem specem od zdrowia, jednak uważam, że mam co nieco do powiedzenia w kwestii emocji. Czuję się też w obowiązku aby zabrać głos w sprawie tego, co dzieje się na świecie. Przyglądam się temu i jest dla mnie jasne, że w tej chwili panują dwa wirusy – koronawirus oraz panika.
W obu przypadkach warto dbać o elementarne zasady higieny. Odnośnie koronawirusa i higieny warto porad oraz informacji szukać u wiarygodnych źródeł (np. WHO).
Tak samo higiena psychiczna, która w tej trudnej sytuacji jest ekstremalnie ważna, bo jest jedynym remedium na rozpowszechniającą się panikę.
Strach jest bardzo pierwotną i silną emocją. Z jednej strony mamy bardzo zakorzenione, że jeśli jedni przedstawiciele naszego gatunku zaczynają (nie)robić coś ze strachu, to mamy naturalny odruch, by (nie)robić to samo. Ma to głęboki sens ewolucyjny i pozwoliło nam przetrwać.
Z drugiej jako ludzie, posiadamy całkiem dobrze rozwinięte też nowsze struktury mózgu, które odpowiadają na racjonalne myślenie. To jest nasza ewolucyjna przewaga nad wieloma innymi gatunkami.
Lekarstwo na panikę
Nie jest łatwo zachować spokój i trzeźwy ogląd sytuacji. Jednak właśnie spokój i higiena psychiczna jest czymś co może tu bardzo pomóc. Zwłaszcza teraz, kiedy lekarstwa ani szczepionki na kooronawirus jeszcze nie ma, a media szerzą dezinformację. 
 
Co oznacza higiena psychiczna teraz?
  • Czerpać informacje ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł. W celu ogólnego zrozumienia zjawiska epidemii polecam np. odcinek o pandemiach z serii “VOX: Wyjaśniamy” dostępnej na Netflixie 
  • Ograniczyć informacje z (social)mediów, które z założenia karmią się silnymi emocjami więc w ich interesie jest je podsycać, bo to podbija oglądalność, słuchalność, klikalność
  • W kontaktach z innymi (zwłaszcza spanikowanymi) zadawać pytania: skąd to wiesz? Skąd masz tę informacje? Na jakiej podstawie wyciągasz te wnioski? I racjonalnie oceniać wiarygodność odpowiedzi
  • Być uważnym_ą, pytać, sprawdzać, czytać ze zrozumieniem – żeby np. nie dać się nabrać na ofertę maski budowlanej przeciwpyłowej sprzedawanej za 100zł jako „maska antykorobawirus”
  • Dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne – ruch, sen, dobre relacje
 
Powtarzam, strach jest bardzo silną emocją, którą ewolucja zaprojektowała tak, że ma nam ratować życie. Pamiętajmy też jednak, że najgłubsze i najgorsze rzeczy ludzkość robiła w historii właśnie ze strachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com